Jam Machine

COST : 650 Coins. Instant Build.
PRODUCES : 11 types of jam.
PRODUCTION TIME : 1 minute 30 seconds for each jam




CROPS : apple, clover / PRODUCTS : apple, honey
COST : 0 / SELL : 17 / TIME : 2.5 hours / HOURLY PROFIT : 6.8


– – – – – – – – – –




CROPS : grape, clover / PRODUCTS : grape, honey
COST : 55 / SELL : 80 / TIME : 6.5 hours / HOURLY PROFIT : 3.8


– – – – – – – – – –




CROPS : cherry, clover / PRODUCTS : cherry, honey
COST : 0 / SELL : 49 / TIME : 12.5 hours / HOURLY PROFIT : 3.9
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : orange, clover / PRODUCTS : orange, honey
COST : 0 / SELL : 42 / TIME : 8.5 hours / HOURLY PROFIT : 4.9
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : pitaya, clover / PRODUCTS : pitaya, honey
COST : 100 / SELL : 133 / TIME : 8.5 hours / HOURLY PROFIT : 3.9
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : blueberry, clover / PRODUCTS : blueberry, honey
COST : 85 / SELL : 103 / TIME : 3.5 hours / HOURLY PROFIT : 5.1


– – – – – – – – – –




CROPS : blackberry, clover / PRODUCTS : blackberry, honey
COST : 125 / SELL : 151 / TIME : 6.5 hours / HOURLY PROFIT : 4
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : raspberry, clover / PRODUCTS : raspberry, honey
COST : 95 / SELL : 119 / TIME : 5.5 hours / HOURLY PROFIT : 4.4
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : watermelon, clover / PRODUCTS : watermelon, honey
COST : 255 / SELL : 289 / TIME : 9.5 hours / HOURLY PROFIT : 3.6
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : strawberry, clover / PRODUCTS : strawberry, honey
COST : 185 / SELL : 220 / TIME : 9.5 hours / HOURLY PROFIT : 3.7
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –




CROPS : pineapple, clover / PRODUCTS : pineapple, honey
COST : 200 / SELL : 211 / TIME : 1.5 hours / HOURLY PROFIT : 7.3
FINAL PRODUCT – NO FURTHER PRODUCTS CAN BE MADE


– – – – – – – – – –

All jam uses honey, which is a by-product of clover. Once the honey is collected you will be left with the clover, which you can use towards either selling, or turning into milk or cheddar cheese, which can then be sold or used in the production of other products. Since collecting honey does not impact the use of clover, I am not including the cost of the clover in the hourly profit. It is included in the COST portion, however, since you will need that initial money to produce the jam.

Advertisements

2 thoughts on “Jam Machine

    • You would sell jam the same way you’d sell any of your products or crops – in the bottom left is the barn icon. This shows you all the products and crops you have. Tap the Sell button underneath the thing you want to sell, confirm how many you want to sell, and then tap the Sell for —- coins button. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s